tendrovskaya-kosa

Слідами древніх цивілізацій Кінбурнська Коса, Тендрівська Коса і озеро Солонець-Тузли (Солончак)

Тендрівська коса – Мекка для любителів диких пляжів

Навіть сьогодні на нашій планеті залишилися абсолютно незаймані людиною місця, можна сказати природні оазиси, куди не так просто дістатися. Одним з таких місць є Тендрівська коса або крім головного назви, часто використовують скорочене – Тендра.

Стародавня назва коси – ахіллесова біг. Вчені припускають, що в цьому місці колись жили сармати і скіфські народи.

На честь Ахілла жителі античного міста Ольвія проводили на Тендрі Ахілла – спортивні ігри. Їх організовували один раз в декілька років, змагання включали в себе різні гімнастичні вправи і біг по піску. Дата проведення Ахілла визначалася за місячним календарем.

На західному узбережжі Тендрівської коси колись було святилище Ахілла. У 1824 році капітан-лейтенант Критський, що служив на острові Зміїному, брав участь в будівництві Тендрівської маяка. Він зацікавився незвичайним для цих місць пагорбом. В результаті розкопок тут виявили більше восьмисот грецьких, боспорських, фракійських і римських монет, а також античну кераміку, мармурові плити з текстами-присвятами і багато іншого. Очевидно, ці пожертви на знак вдячності за благополучний плавання залишали в святилище Ахілла моряки.

Місця тут красиві і щодо безлюдні, море дуже чисте, можна зустріти дельфінів і навіть чорноморських скатів. Перш за все, туристів приваблюють дикі і чисті пляжі. Місцевий пейзаж дуже нагадує берега Карибського затоки. Вражають своєю красою озера, яких на косі шість. Крім споглядання природи і купання в морі, можна поспостерігати за живністю. Мало хто з туристів приїжджає без фото Тендрівської коси де є дикі коні. Адже не так багато залишилося місць на землі, де ця тварина проживає в природному середовищі.

У 1827 році для координації руху суден в нічний час, на острові побудували маяк висотою 30 метрів. Незважаючи на бурхливу історію і поважний вік, маяк зберіг свій первинний зовнішній вигляд. Він функціонує і зараз, хоча і з сучасним обладнанням.

На особливу увагу заслуговують лагуни – мілководні частини моря. Вони розташовані по всьому острову і відрізняються надзвичайно чистою водою. Найбільшим задоволенням на Тендрі є море і безмежний горизонт, навколишній тебе з усіх боків, куди не глянь. Що робити на острові, запитаєте Ви, ми Вам відповімо – розглядати поблизу дику первозданну природу; плавати в блакитних водах Чорного моря; милуватися безкраїм обрієм; спробувати побачити дельфінів; пошукати чорноморських рапанів; насолодитися безлюдними, безкоштовними, і, що важливо, чистими пляжами і т.д.

А тепер підсумуємо!

Тендра – це справжній дикий острів на краю світу, закритий від людей і відносно недалеко від Одеси. У давнину Тендрівська коса була єдиним цілим з островом Джарилгач. Це закритий заповідник довжиною 65 км і на більшу частину території острова простих туристів не пускають. Виняток – північна частина Коси, всього пару кілометрів берегової смуги до маяка, куди можна потрапити на катері.

Що можна там побачити?

Лазурне море, дельфіни, камбали і скати, пелікани, пляжі всіяні величезними черепашками-рапанами і хмари, немов зійшли з картин Айвазовського, дикі коні, древній маяк (працює і зараз з 1827 року), найчистіше море в Україні і найдовший піщаний пляж в Україні!!!
Там живуть чаплі, пелікани, баклани, гаги, жирні і важкі дикі гуси, дрохви, птиця реготун і ще 343 види, дві третини з яких занесені в Червону книгу.

Кінбурнська коса

Кінбурнська коса- це дивовижне і гармонійне поєднання соснових лісів, широких степів, найчистішого моря і свіжого прозорого повітря, який наповнений чудовим ароматом степових трав. Разом з тим, Кінбурнська коса – це широченні піщані пляжі, вкриті дрібним білим пісочком, де панує цілковита тиша, умиротворення, спокій і повне єднання з природою. На Кінбурні Ви не знайдете гучні дискотеки, лунапарк і т.д., але зате тут можна побачити багато чого іншого, не менш цікавого: наприклад, зграї білих чапель, пеліканів, лебедів і качок. А якщо Вам дуже пощастить, то побачите ще й рожевих фламінго.

Історія та легенди Кінбурнського краю

Географічне положення Кінбурнської коси вплинуло на її важливість в історії, оскільки повз її проходив шлях «з варяг у греки». Відповідно до думки деяких істориків, за часів правління князя Київської Русі Святослава на острові Березань, який знаходиться поруч з Кінбурнської косою, зупинялися торгові кораблі, яким ще мав бути тривалий шлях по Чорному морю. У той час острів Березань мав і інші назви – грецьке «Борисфеніда», давньоруське «Білий берег», українське «Білобережжя». Торговий шлях «з варяг у греки», який проходив через цю місцевість пов’язував скандинавські та прибалтійські країни з Південною частиною Київської Русі і Візантійською імперією. З Скандинавії і Прибалтики до Візантії вели ремісничі вироби, хліб, хутра, срібло в монетах, віск, мед, янтар, зброю. У зворотному напрямку везли прянощі, вина, дорогі тканини, фрукти, ювелірні вироби. Від Києва до Константинополя необхідно було подолати шлях в 30-40 днів. Торговельні судна зупинялися на острові Хортиця на Дніпрі або ж в його гирлі на острові Березань. Коли князь Святослав повертався зі свого останнього походу з Візантії, він зимував на островах Білобережжя.

Крім цієї історії існує ще багато незвичайних і красивих легенд, які пов’язані з Кінбурнської косою.

У деяких переказах можна прочитати історію про великою морською перемозі Ахілла, який на честь своєї перемоги вирішив влаштувати на Кінбурнській косі атлетичні гри. В іншому оповіданні мова йде про зухвалі амазонок, які проживають на цій території за законами матріархату. Вони приносили в жертву своїм богам полонених красивих чоловіків. Ще одна з легенд говорить про те, що на території Кінбурна багато століть тому височів величний храм Деметри – богині родючості і землеробства.

Ті, хто бачив саги Волижінского лісу, можуть повірити в ще одну легенду, в якій мовиться про те, що колись тут шуміла своїм листям священний гай Гекати – богині Місяця, чаклунів і привидів.

Але найбільш інтригуючим повір’ям є наступне – скіфський народ щиро вважав, що ця місцевість священна, і сховав тут своє головне скарб – скіфське золото.

Озеро Солонець – Тузли (Солончак)

Зміст солей водойми становить не менше 70%. Влітку він може повністю пересихати. У подібні періоди місце користується популярністю серед любителів грязелікування. Незважаючи на те, що берег, дно покриваються суцільним шаром солі, в невеликих ямках можна знайти воду (ропу). Звідти щодо просто забрати лікувальний склад, корисні властивості якого офіційно підтверджені вченими і НАН України. Озеро Солонець-Тузли користується величезною популярністю серед більшості відпочиваючих, які прибули сюди з метою оздоровлення. Фактично вона була придбана в заповідну територію, нарівні з Березанським та Тилігульського лиманами.

0 відгуків

Залишити коментар

Хочете приєднатися до обговорення?
Ви можете внести свій внесок!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Защита от спама *