Кінбурнська коса

Фанати незайманої природи по достоїнству оцінять відпочинок на Кінбурнській косі. Дана місцевість, яка є частиною національного природного заповідника «Білобережжя Святослава», залишилася практично не порушеної «лапами» цивілізації.

Відпочинок на Кінбурнській косі

Як відомо, Кінбурнської косою, або Кинбурном – півострів у Чорному морі протяжністю 45 кілометрів на стику Херсонського і Миколаївського регіонів. Розташовується дивовижної краси півострів між Ягорлицьким заток і Дніпровсько-Бузьким лиманом. Кінбурнська коса являє собою унікальне поєднання довгою прибережної смуги, піщаних барханів, хвойних та дубових лісів, дивовижних представників флори і фауни, соляних промислів. Ширина довгого піщаного мису коливається від декількох метрів до порядку десяти кілометрів. Сам початок Кінбурнської коси, де ширина мису досягає 10 км, нагадує обрамлену дубовими гаями пустелю.

Дивовижної краси природна зона Кінбурна

Морське узбережжя переливається білувато-золотистими відтінками чистого піску. Вхід в море пологий, максимально зручний і безпечний. Причому пологий вхід характерний не тільки для облагороджених, а й диких пляжів. Місцями розбиті невеликі кафетерії, встановлені атракціони для дітей і деякі розваги для дорослих отдихающіх.

Не морем єдиним славиться Кінбурнська коса! Тут є і інші водойми. Так, наприклад, багато відвідувачів диво-півострова поспішають побачити солоні озера, які і сьогодні використовують для добування солі. Особливою популярністю серед туристів і місцевих жителів користуються озера з водою рожевого кольору. Дивовижний забарвлення водойм видно навіть із супутників. Дане чудо світу варто того, щоб приїхати на Кінбурнську косу! Вчені розкрили секрет рожевих озер: живуть у водоймах водорості виділяють органічний пігмент, який призводить до природного фарбування води.

Цікава історія півострова

Відвідування Кінбурнської коси починається з ознайомлення з багатою історією настільки дивного природного заповідника. Достовірно відомо, що першими поселенцями тут були давні греки і скіфи. Давньогрецький історик, якого сам Цицерон називав «батьком історії», називав цю місцевість Гілеєю і Борисфеніди, що в перекладі означає «земля під густим лісом».

Згідно з історичними даними, Кінбурнська коса була частиною торгового шляху з Балтики до Візантії – «З варяг у греки». Поява сучасної назви півострова датують XV століттям. Жили на території півострова турки звели захисну споруду, яка отримала назву Кілбурун. Шкода, але фортеця в первозданному вигляді не збереглася до теперішнього часу. Перші руйнувань зазнали в період битв турків з військами під проводом російського полководця, князя Олександра Васильовича Суворова. Повне руйнування захисної споруди сталося під час Кримської війни, коли Російська імперія боролася з коаліцією Британської, Французької, Османської імперій і Сардинського королівства.

Радянська влада організували на території Кінбурнської коси військовий полігон. Надалі тут обладнали прикордонну зону. Про настільки багатою і багатогранної історії Кінбурна свідчать деякі пам’ятники і храми: присвячений отаману Сидору Білому козацький хрест; зведений на честь А.В. Суворова монумент; незначні залишки фортеці Кілбурун; храм в селищі Покровка Миколаївської області; храм селищі Геройське Херсонської області.

Пам’ятки Кінбурнської коси

Безумовно, головною визначною пам’яткою півострова є невинно прекрасна природа. Погляду туристів відкриваються піщані дюни, блакитна гладь, справжні джунглі, цілющі грязі. Тут поєднується морський бриз і тиша соснового гаю.

Соляні промисли

Буквально в декількох кілометрах від селища Геройське знаходяться соляні промисли. Їх відмінна риса – яскраво-рожевий з помаранчевим відливом колір. Як і кілька століть тому, сьогодні тут добували сіль відкритим способом. Завдяки своєму дивовижного виду рожеві соляні озера – улюблене місце мандрівників, вчених і фотографів. Зроблені на тлі соляних рожевих озер фотознімки обов’язково повинні бути у вашому особистому архіві. Фотокадри з рожевими озерами Кінбурна публікують в відомих у всьому світі електронних і друкованих виданнях.

Рослинний світ

Відвідувачів півострова чекає неймовірний сюрприз: реліктові ліси. Широка частина коси приємно радує мальовничими дубовими і березовими гаями, які не торкнулася цивілізація. Як свідчать легенди, десь тут росте уславленими Олександром Сергійовичем Пушкіним в поемі «Руслан і Людмила» дуб зелений. А раптом, дійсно, саме на Кінбурнській косі знаходилося то саме казкове Лукомор’я? Якщо подивитися старі топографічні карти, то можна виявити, що дана місцевість носила назву Лукомор’я. Проживали на півострові лукоморскіе половці. Ну, і давайте згадаємо сам текст поеми «… Всі рівні, як на підбір, з ними дядько Чорномор». Чорномор – похідне від Чорного моря …

Солоні озера Кінбурнської коси чергуються з прісними водоймами. Уявіть собі, що на такій невеликій території знаходиться понад 150 озер! Восени сюди поспішають грибники, які виходять з густого лісу з повними кошиками маслюків та білих грибів. Навесні і в літній час дивовижний півострів радує місцевих жителів і гостей квітковими галявинами, дикими болотними і блошиними орхідеями, заростями оливкових чагарників. Поля диких орхідей можна побачити своїми очима, вирушивши в невелику подорож до селища Покровка. Пік цвітіння припадає на останній місяць весни – на травень.

Ще один цікавий факт про Кінбурнській косі: тут постійно відбувається зміна ландшафту. Наприклад, значну територію півострова займають дикорослі заболочені зарості, які місцеві жителі охрестили «сагами». Хочете зробити пару ефектних фото на лоні «джунглів Амазонії»? Візьміть надійні і перевірені засоби від комарів. Адже в заболочених заростях мешкає безліч комах.

Кінбурнська коса радує цінителів народної медицини. Тут ростуть аптечна ромашка, м’ята, мати-й-мачуха, календула, чебрець та інші корисні лікарські трави і кольору. Зростаючий в тутешніх полях зозулинець нирковий – диво природи, яке зустрічається вкрай рідко. Таке поле – єдине у всій Європі. Крім лікувальної рослинності, не варто забувати про чарівний морському повітрі, який володіє цілющим ефектом. Морська сіль і фітонциди роблять благотворний вплив на організм та імунну систему людини.

Хочете насолодитися красою і мальовничими місцями Кінбурнської коси на все 100%? Приїжджайте на півострів на тиждень або навіть дві. Відвідайте місцеві екскурсії, вивчіть рослинний і тваринний світ, подихайте свіжим морським повітрям і обов’язково «послухайте» чарівну тишу Кінбурна.

Тварини і птахи

На косі можна зустріти степових вовків, куниць, буйволів, єнотовидних собак, диких коней, плямистих оленів, бобрів, зайців, лисиць та інших представників фауни, в тому числі і рідкісних видів. Тільки гризунів тут мешкає понад 15 видів. Хочете побачити на власні очі журавлів і орланів з розмахом крил понад два метри? Обов’язково приїжджайте на косу Кінбурнську. Полювання суворо заборонено!

На озерах оселилися сотні птахів: лебеді, баклани, качки, галагаза, травники, зимородки і т.д. Велика частина пернатих внесена до Червоної книги. Як стверджують орнітологи, за офіційними даними приблизно 240 різновидів пернатих мешкають в цих краях. Сюди приїжджають організовані групи туристів, які займаються вивченням рідкісних представників тваринного світу. Справжня пам’ятка природного заповідника – це рожевий пелікан. На жаль, популяція цього виду істотно знизилася за останні десятиліття.

Світ морських мешканців не менш цікавий і дивний. Безумовно, головними мешканцями моря вважаються медузи і актинії, прибережні води насичені креветками, мідіями і рапанами. Природний заповідник нерідко відвідують цілі сім’ї дельфінів, які граються під променями ласкавого солнца.

Лиман привертає увагу рибалок. Адже в тутешніх водах можна зібрати відмінний улов карасів, бичків і навіть риби-кефаль.

Погода Кінбурнської коси

З другої половини травня до кінця жовтня триває туристичний сезон. Вода в морі прогрівається рано – в кінці весни або самому початку літа. В цей же період в диких садових посадках починає дозрівати черешня, ближче до середини червня – абрикос. Початок літа практично завжди тепле і сонячне. При цьому виснажлива спека ще не настала – відмінний час для відпочинку. Дивно те, що найчастіше початок липня супроводжується літніми грозами і незначним похолоданням.

Як добрати на Кінбурнську косу?

Дістатися на півострів не так вже й просто, але немає нічого неможливого. Поділимося деякими «секретами»:

Автомобіль

Подорож на Кінбурнську косу на власному автомобілі можна назвати справжнім сафарі. Мало хто знає, що асфальтована частина дороги закінчується біля селища Геройське Херсонської області. Далі – піщані дороги. Щоб подолати українські піщані дюни і бархани, знадобиться потужний позашляховик. Звичайний легковий автомобіль не пройде по такій дорозі!

Автобус

Дістатися з Херсона на Кінбурнську косу можна автобусом. Рейсовий або приватний автобус слід повз міста Цюрупинська. Потім поворот на Голу Пристань. Кінцевим пунктом буде селище Геройське. Щоб дістатися до Покровська, не оминути без позашляховика або всюдихода Урал. Такий трансфер організовують місцеві жителі коси.

Плануєте їхати з населеного пункту Одеської або Миколаївської області? В такому випадку вам необхідно доїхати будь-яким рейсовим автобусом або маршрутним таксі до міста Очакова. Потім слід пересісти на морський катер, який йде до Кінбурнської коси.

Переправа по воді

Подолати Дніпро-Бузький лиман можна на катері, який відправляється з причалу №333 міста Очакова. Згідно з розкладом, в період високого туристичного сезону катери відправляються двічі на день: о 7:00 і 15:00.

Програма відвідування Кінбурнської коси

До уваги відпочиваючих пропонується авторський маршрут ознайомлення з Кінбурнської косою. До переваг туру можна віднести наступні факти:

Відвідування півострова, який ледь торкнулася цивілізація. Знайомство з рожевими озерами і соляними промисламі.

Подорож по території природного заповідника на спеціальних транспортних средствах.Благодаря досвіду і професіоналізму гідів-екскурсоводів, туристам надається унікальний шанс повного вивчення півострова. Програма туру передбачає маршрут вздовж гирла Дніпра, лимана, затоки і Чорного моря.Наполненное захоплюючими враженнями та емоціями сафарі протяжністю понад 180 км – один з цікавих, захоплюючих і захоплюючих моментів екскурсіі.Ознакомленіе з флорою і фауною розширеної частини Кінбурна. Зверніть увагу, що відвідування краю коси не передбачено програмою запропонованого екскурсійного тура.Прі бажанні відпочиваючих існує ймовірність розбивки наметового табору. Формування наметового містечка і можливість ночівлі там обговорюється заздалегідь.

Давно горіли ідеєю відвідування Кінбурнської коси? Виїзд буде з Києва, Харкова, Дніпра, Львова чи іншого міста? Маршрут прямування і програма екскурсійного туру будуть змінені під час вашого приїзду в Херсон, Миколаїв чи Одесу. Гід зустрічає групу туристів в обумовленому місці і в заздалегідь узгоджений час.

Для невеликої групи туристів (не більше 4 осіб) надається можливість організації одноденного туру на позашляховиках. Вартість «українського сафарі» по піщаних дюнах Кінбурна обмовляється індивідуально. Розміщення в Херсоні можливо в одному з готелів / хостелів – список готелів надаємо.

Стандартні програми туру на Кінбурнську косу з виїздом з Херсону:

Зустріч групи з гідом.Остановка на каву-паузу в Голій Прістані.Остановка в Старій Збур’ївці. Тут Дніпро “зустрічається» з Дніпровсько-Бузьким ліманом.Знакомство з зведеним в 1911 році Аджигольській маяком гіперболоїдної форми. Даний маяк вважається найвищим на території Украіни.Посещеніе шляху «паломництва» чумаків і солоного озера рожевого окраса.Непродолжітельная ознайомча екскурсія по соляним промислам. Час для особистого відпочинку або проведення фотосессіі.Ознакомітельная екскурсія по лісах і озерах півострова. Відвідування місцевості, де раніше знаходилося старе русло могутнього Днепра.Прібитіе на пляж. Пляжний відпочинок, купання / пірнання в море, развлеченія.Обед. Замовити обід потрібно заздалегідь (наприклад, на етапі оформлення квитків або узгодження програми екскурсійного туру) Вільний час. Купання в морі. Прогулянки по сосновому лісі, березовим чи дубовим гаях. Риболовля. Пірнання і ловля крабів, креветок, мідій (спорядження потрібно захопити з собою).

Список необхідних речей:

головні убори, комфортне взуття; купальники, плавки; спорядження для купання/пірнання; крем-захист від активного сонця; засіб від укусів комарів; пляжні підстилки, тіньові парасольки від сонця; фотоапарати, відеокамери; запас їжі, чиста питна вода (мінімум 1, 5 л на одну людину).
 

Стандартні екскурсійні програми відвідування Кінбурнської коси з виїздом з Одеси:

Зустріч групи Відправлення в путь. Прибуття в Очаків. Старт екскурсійного туру – водна прогулянка по незвичайному Дніпровсько-Бузькому ліману. Прибуття на початок коси. Піша прогулка. Вільний час: пляжний відпочинок, активні або спортивні розваги, купання/пірнання в море. Обід. Час особистого відпочинку. Переправа катером в Очаков. Виїзд автобусом в Одессу. Прибуття групи в Одесу.

Фото Відгуки гостей

Фото з видами Кінбурнської коси вражають, вражають уяву, надихають. На опублікованих фотознімках можна насолодитися видами блакитного моря, піщаних барханів, рідкісних різновидів птахів і тварин, реліктових дубових гаєм, полів з різнотрав’ям і дикими орхідеями, соляних промислів.

Доїхати до найцікавіших локацій допоможе спецтранспорт. Співробітники природного заповідника повідають історію півострова, проведуть ознайомчу екскурсію, представивши увазі туристів рідкісні екземпляри флори і фауни.